switch to english

O nás

CAMAEL

Hudební sdružení CAMAEL spojuje nadšení a vášeň pro tradiční lidovou hudbu – především moravskou, slovenskou, romskou, skotskou. Lidové písně podávají CAMAEL svým vlastním způsobem, který vychází z instrumentálních aranžmá zakladatele skupiny Pavla Fischera (ex-primarius Škampova kvarteta) a z ženského dvojhlasu. Celkový zvuk je pak dotvářen všemi členy sdružení a zrcadlí se v něm rozmanitost hudebních zkušeností jednotlivých členů. Značný prostor je též ponechán improvizaci. CAMAEL průběžně "objevují nové tradiční písně" a poslední CD s názvem "Čaro" je autorským dílem členů Camael.

Proč právě CAMAEL?
CAMAEL, archanděl Boží spravedlnosti a mezilidských vztahů, ochránce, který nám dává rozhodnost a sílu vůle splnit náš životní úkol. Abychom mohli překonat okovy minulosti, musíme projít očistným a léčebným procesem, tancovat, zpívat a jednoduše být sami sebou. Potom vnitřně dojdeme k bodu, kdy se světlo a stín v nás nakonec vyrovnají a ve své původní jednotě se stanou světlem... Archanděl CAMAEL nám pomáhá překonat naše strachy a transformovat stinné stránky duše ve světlo.

MINULOST-SOUČASNOST
Pod původním názvem Triny+3My skupina účinkovala na festivalu Tschechien in Euphorie ve Vídni, na festivalu Concentus Moraviae a v rámci celoevropského hudebního projektu České sny 2004 na festivalu Mitte Europa, v německém Eubabrunnu, v Yvetot ve Francii, v Utrechtu, v klubu Moods im Schiffbau v Zurichu, ve vídeňském Nachtazylu a v Belgii na Festival van Vlaanderen Kortrijk. V září 2005 se pod novým jménem CAMAEL skupina představila také na festivalu MOVE evropské hudby v Paláci Akropolis v Praze, úspěšně debutovala také na festivalu United Islands of Prague (2006), MFF Karlovy Vary (2006) a byla opět hostem festivalu Mitte Europa (2006). V roce 2007 se ke skupině připojil také perkusista Camilo Caller. Ve studiu P.S. Professional Sound společně natočili novou nahrávku – jednu moravskou, dvě romské a tři skotské tradiční písně, které si můžete poslechnout na těchto internetových stránkách. S nově sestaveným programem, ve kterém se odráží další hudební vývoj skupiny, absolvoval CAMAEL v roce 2007 několik úspěšných koncertů v rámci domácích festivalů v Jičíně, Hluboké n. Vltavou, Lysicích, Poličce ad., v rámci Českých snů 2007 skupina koncertovala v Polsku (Rawa Mazowiecka), Německu (Ströbeck), Holandsku (Wijk aan Zee) a Francii (Mellionec). V roce 2009 koncertovala skupina na letních festivalech i na sólových koncertech s aktuálním albem Do skoku.

Poté co Camael představili své druhé aktuální CD Do skoku v listopadu 2008 na křtu před plným sálem v Divadle Dobeška a na koncertě v New Yorku, odehráli v roce 2009 několik krásných koncertů na letních festivalech (Unijazz Boskovice 09, Mezi Ploty v Praze, Ekojarmark v Olomouci, Concentus Moraviae v Dukovanech, Jaro na nádvoří v Brně, městské slavnosti Litovel, Žďár nad Sázavou, Třebíč) a také sóĺové koncerty v Kladně, Opavě a Praze. Všem, kteří si k nám na těchto koncertech našli cestu děkujeme za krásné okamžiky souznění a budeme se těšit na další setkání, tentokráte již s novým programem, který intenzivně připravujeme.

ČLENOVÉ SOUBORU:

Dagmar Podkonická

Dagmar Podkonická vystudovala Pražskou konzervatoř – obor zpěv. Vystupovala se skupinou Sally Rose Band zaměřenou na americkou lidovou hudbu – "country" a díky této zkušenosti byla také moderátorkou televizního pořadu "Country plus". Účinkovala v muzikálech Dracula, Krysař, Kleopatra, Rebelové a Tři mušketýři.

Jana Procházková

Jana Procházková po studiích muzikálové školy Petra Novotného založila soukromou muzikálovou školu v Ústí nad Labem, kterou 2 roky vedla. Do Prahy ji přivedla nabídka k účinkování v představení Krysař, na základě úspěchu dále vystupovala v muzikálech Drákula, Hamlet a Kráska a zvíře.

Pavel Fischer

– housle, zpěv

Je zakladatelem souboru CAMAEL a autorem instrumentálních aranžmá. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU v Praze ve třídě prof. Nory Grumlíkové a již na studiích se velmi úspěšně věnoval komorní hře (1. cena a absolutní vítěz na mezinárodní soutěži v interpretaci komorní hudby v italském Trapani – 1988). V roce 1989 se stal spoluzakladatelem a primáriem světově známého Škampova kvarteta, které zařadil Vrey Nederlanden mezi deset nejlepších smyčcových kvartet současnosti.

Jiří Zelba

– hoboj, anglický roh, zobcová flétna, viola, zpěv a vše na co se dá hrát...

První nástroj, na který se začal učit hrát v ZUŠ, byly housle, vystudoval ale hru na hoboj na Pražské konzervatoři a hudební fakultě AMU v Praze ve třídách prof. Pavla Vernera a prof. Jiřího Mihuleho. Od roku 1989 je stálým členem České filharmonie, kde hraje druhý hoboj a anglický roh. Několik let působil v souboru Chorea Bohemica, kde se pod vedením Jaroslava Krčka v oblasti lidové hudby dále zdokonalil. Ve volném čase využíval každé příležitosti zahrát si s profesionálními či neprofesionálními soubory českou a moravskou lidovou hudbu.

František Raba

– kontrabas, zpěv

Po absolvování Pražské konzervatoře působil v Symfonickém orchestru hl. města Prahy FOK. Koncertoval a nahrával se soubory – TOČR, Golem, KGB, Orchestr Karla Vlacha, Nerez, Zuzana Navarová a skupina KOA... a sólisty – Rudolf Rokl, Ivan Kral, Radim Hladík. Zúčastnil se mnoha muzikálových projektů – Jesus Christ Superstar, Evita, Pomáda, Kleopatra

Matěj Fischer

Synem houslisty Pavla Fischera, 5 let studoval klavír, šestým rokem hra na kytaru, 2 roky zkušenost s vyučováním kytary začátečníků až mírně pokročilých – centrum Čtyřlístek a soukromé hodiny. Žák Stanislava Jelínka, Účinkoval v různých studentských hudebních uskupeních (Fialová Nemesis). V současnosti hraje v profesionálním uskupení Camael ve kterém hraje mimo jiné František Raba – spoluzakldatel skupiny Koa nebo Jiří Zelba, první hoboj ČF. Minulý rok se podílel na natáčení desky britské zpěvačky Rosie Williams

Novinky

7. 11. 2016

Galavečer Právnická firma roku 2016 v Paláci Žofín

Vystoupení se uskuteční ve velkém sále v Paláci Žofín dne 7.11.od 19h.

Média

Naše cd

22.11. 2012 proběhl v Pražském divadle Dobeška křest nové desky s názvem Čaro. Cédéčko vznikalo postupně během dvou let a obsahuje samé původní, autorské písně. Na textech a hudbě se podílelo pět členů kapely, především Pavel Fischer a Jana Tyšerová - Procházková, ale také Dagmar Podkonická, Iveta Kováčová a František Raba. Žánrově lze skladby jen těžko zařadit do jednoho stylu, vycházejí sice z lidové hudby, ale někdy v nich posluchač může zaslechnout inspiraci jazzem a dokonce i big-beatem. Při diskuzích s posluchači a fanoušky se objevilo označení, které vystihuje a dovoluje v hudbě všechno, co je zajímavé a dobře se poslouchá: „Fůze“. Autoři se prostě nebojí použít cokoliv, co se jim líbí a co je pro jejich tvorbu inspiruje a oslovuje.

Camael intenzivně pracují na novém koncertním programu a CD, které se jmenuje "Čáry a kouzla". Čarování, čarodějové a čarodějky, samozřejmě ti dobří, tajemná místa, neuvěřitelné příběhy, kouzelná moc lásky – o tom všem se zpívá v nových právě vznikajících písních Camaelu. Nové písně, které Camael už částečně prezentují v rámci svých vystoupení, jsou již původní autorské písně členů kapely, aranžmá jsou tanečnější a razantnější... inspirací jsou ale stále lidové písně.

CD DO SKOKU
Na začátku října 2008 vyšlo CD skupiny Camael s názvem Do skoku. Všechny skladby jsou k dispozici ku poslechu nebo také přímo k zakoupení na webu Indies MG. CD vydalo Indies MG a jsou na něm vedle písní moravských také písně romské a skotské jakož i starobylá koleda a několik autorských skladeb. Zvuk je oproti prvnímu albu říznější, více experimentální, objevují se zde nové nástroje. Můžete zde slyšet skotský rejdovák s osobitými perkusemi Camilo Callera, působivou "cikánskou lamentaci" Marel o Del nebo originální aranžmá moravské lidové písně Víno a další. Pokud chcete vědět o albu ještě více, přečtěte si rozhovor v časopisu Folk a Country. Iveta Kováčová a Pavel Fischer si povídali o albu Do skoku také s Otakarem Svobodou v pořadu České televize Události v kultuře. Zajímavý rozhovor můžete shlédnout v archivu ČT (rozhovor je asi v polovině pořadu).

Koncerty

4. 5. 2016 – Zvole, Polyfunkční dům, 19:00

11. 6. 2016 – Festival ve Slaném

7. 11. 2016 – Galavečer Palác Žofín

Kontakt

Dagmar Podkonická, tel.: +420 777 271 000
dagmarpod@seznam.cz

Pavel Fischer, tel.: +420 602 359 530
cilina.fischer@seznam.cz